...

EVLENME

Anasayfa / EVLENME

EVLENME2018-05-31 17:28:26


EVLİLİK MÜRACAATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

Nüfus Cüzdanı Asılları

4’er Adet Fotoğraf

Nikah Masrafı 200 TL

Mesai dışı nikah taleplerinden gelir tarife cetveli gereği 300 TL hizmet bedeli alınır.

SAĞLIK RAPORU VE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ İŞLEMLERİ, MÜRACAATLAR ALINDIKTAN SONRA EVLENDİRME MEMURUNUN VERECEĞİ BELGELER İLE YAPILACAKTIR.  MÜRACAAT EVRAKLARI, DÜZENLENEN TARİHTEN İTİBAREN 6 AY (180 GÜN) GEÇERLİDİR.  

EVLENECEK OLAN ÇİFTLERDEN EN AZ BİR KİŞİNİN SOMA’DA İKAMET ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

MÜRACAATA ÇİFTLERİN BİRLİKTE GELMELERİ ZORUNLUDUR.

NÜFUS CÜZDANLARI DIŞINDAKİ KİMLİKLER YASA GEREĞİNCE KABUL EDİLMEMEKTEDİR. ÇİFTLERİN EN SON MEDENİ HALLERİNİN İŞLENMEMİŞ, FOTOĞRAFLI OLMAYAN, TC KİMLİK NO’SU OLMAYAN, 10 YILI GEÇMİŞ, YIPRANMIŞ, SOĞUK DAMGASI BELLİ OLMAYAN NÜFUS CÜZDANI İLE YAPILAN MÜRACAATLAR KABUL EDİLMEYECEKTİR. 

FOTOĞRAFLAR SON 6 (ALTI) AY İÇERİSİNDE ÖN CEPHEDEN ÇEKİLMİŞ OLACAK, FOTOKOPİ FOTOĞRAFLAR KABUL EDİLMEZ. BAYANLARDA ALIN VE ÇENE AÇIK OLMAK KAYDIYLA BAŞÖRTÜLÜ FOTOĞRAF KABUL EDİLİR. 

SAĞLIK RAPORU İÇİN KAN TESTLERİ KİŞİLERİN AİLE HEKİMLERİ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR. KAN VERME İŞLEMİ İÇİN ÇİFTLERİN SABAH 08:00 – 09:00 SAATLERİ ARASINDA BAĞLI OLDUKLARI AİLE HEKİMLİĞİNDE HAZIR BULUNMALARI GEREKMEKTEDİR.  AİLE SAĞLIĞI EĞİTİMİ İÇİN ÇİFTLER KAN TESTLERİNİ VERDİKLERİ GÜN ÖĞLEDEN SONRA 14:30’DA SOMA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDE HAZIR BULUNACAKLARDIR. VERİLEN KAN TESTLERİNİN SONUÇLARI VE SAĞLIK RAPORLARI AİLE HEKİMİ TARAFINDAN ONAYLANMAKTADIR.

“NIKAH GÜNÜ VE SAATI EVLENME IŞLEMLERININ BITIMINDE EVLENDIRME MEMURU TARAFINDAN BELIRLENIR. CUMA GÜNLERİ ÖĞLEDEN SONRASI İÇİN RANDEVU VERİLMEMEKTEDİR. MESAI SAATLERI DIŞINA SADECE DÜĞÜN ESNASINDA OLAN VE ORGANIZE EDILMIŞ BÜYÜK NIKAHLAR ALINMAKTADIR.”

 

GÖSTERMELİK NİKAH (FORMALİTE NİKAH) TALEBİ KESİNLİKLE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

NİKAH TARİHİNİ ERTELEMEK VEYA İPTAL ETMEK İSTEYENLER ENAZ 3 GÜN ÖNCEDEN BİLDİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.

BAY VE BAYAN 18 YAŞINI DOLDURDUKTAN SONRA KENDİ RIZALARI İLE EVLENEBİLİRLER. 17 YAŞINI DOLDURANLAR ANNE VE BABA MUVAFAKATNAMESİYLE EVLENEBİLİRLER. 17 YAŞINDAN GÜN ALANLAR İSE ANCAK İLGİLİ MAHKEMENİN VERECEĞİ ‘EVLENME İZNİ KARARI’ İLE EVLENEBİLİRLER. 

BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR; BOŞANMA VEYA ÖLÜMÜN OLDUĞU TARİHTEN İTİBAREN 10 AY (300 GÜN) BOYUNCA EVLENEMEZLER. ANCAK BU ZAMAN ZARFINDA EVLENMEK İSTEYENLER İLGİLİ MAHKEMENİN VERECEĞİ ‘İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI’ KARARINI GETİRMEK ZORUNDADIRLAR. BOŞANAN ESKİ ÇİFTLERİN TEKRAR BARIŞIP EVLENMELERİ DURUMUNDA, İSTENİLEN BELGELER VE İŞLEMLER NORMAL MÜRACAAT İLE AYNIDIR.

KIZLIK SOYADINI EVLENDİKTEN SONRA DA KULLANMAK İSTEYEN BAYANLARIN YAZILI BEYANLARI GEREKMEKTEDİR.

MAL REJİMİ TALEBİ OLAN ÇİFTLER, NOTERDEN YAPTIRMIŞ OLDUKLARI “MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ”Nİ MÜRACAAT SIRASINDA YANLARINDA GETİRECEKLERDİR.

NİKAH TÖRENİ SIRASINDA; NİKAH ŞAHİTLERİNİN EVLENECEK OLAN KİŞİLERİ TANIMASI, REŞİT OLMASI, T.C.KİMLİK NO’LU NÜFUS CÜZDANLARININ BULUNMASI VE İKAMET ADRESLERİNİ BEYAN ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

SOMA İLÇESİNDE İKAMET EDEN FAKAT DIŞARIDA EVLENECEK OLAN ÇİFTLERE İŞLEMLERİN BİTİMİNDE EVLENME İZİN BELGESİ DÜZENLENİR.  

EVLENME İZİN BELGESİ İÇİN BASILI EVRAK GİDERİ ÜCRETİ 90,00.TL’DİR.

YABANCI EVLİLİK İŞLEMLERİ

MİLLETLERARASI AHVALİ ŞAHSİYE KOMİSYONU (CIEC)  ÜYESİ ÜLKELERCE DÜZENLENEN BELİRLİ BİR FORMÜLE SAHİP VE ÇOK DİLDE HAZIRLANMIŞ OLAN “EVLENME EHLİYET BELGESİ” (BEKAR OLDUĞUNU GÖSTERİR BELGE) TASDİKE YÖNELİK HERHANGİ BİR İŞLEM GÖRMEDEN DOĞRUDAN KABUL EDİLİR.

YABANCININ ANNE VE BABA ADLARINI DA İÇEREN, KİMLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİLER İHTİVA EDEN KENDİ MAKAMLARINDAN ALACAĞI ÇOK DİLDE DÜZENLENMİŞ “DOĞUM BELGESİ”, İBRAZ EDECEĞİ PASAPORT VE KİMLİK KARTI İLE BİRLİKTE İŞLEME ALINACAKTIR.

MİLLETLERARASI AHVALİ ŞAHSİYE KOMİSYONU (CIEC) TARAFINDAN HAZIRLANAN SÖZLEŞMEYE DAHİL ÜLKELER:

ALMANYA, AVUSTURYA, BELÇİKA, İSPANYA, FRANSA, YUNANİSTAN, İTALYA, LÜKSEMBURG, HOLLANDA, PORTEKİZ, İSVİÇRE, MOLDOVA 

YABANCININ KENDİ MAKAMLARINDAN ALDIĞI ÇOK DİLDE DÜZENLENMEMİŞ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM BELGESİ, YETKİLİ MAKAMLARCA TASDİK ŞERHİ (APOSTİLLE) EDİLMİŞ İSE BELGENİN ASLI, NOTER TASDİKLİ TÜRKÇE TERCÜMESİ İLE BİRLİKTE KABUL EDİLEREK İŞLEME ALINIR.

YABANCI KİŞİ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM BELGESİNİ ÜLKEMİZDEKİ TEMSİLCİLİĞİNDEN ALACAKSA, BU TÜR BELGELERE TASDİK ŞERHİ (APOSTİLLE) UYGULANMAZ. BU TÜR BELGELER YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİĞİNİN BULUNDUĞU İLİN VALİLİĞİNCE VEYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZCA (YABANCI TEMSİLCİLİK ANKARA’DA İSE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZCA) “BELGEDEKİ İMZA VE MÜHÜR ……….. KONSOLOSLUĞUNA AİTTİR” ŞEKLİNDE TASDİK EDİLMESİNDEN SONRA, BELGE YABANCI DİLDE İSE NOTER TASDİKLİ TÜRKÇE TERCÜMESİ İLE BİRLİKTE KABUL EDİLEREK İŞLEME ALINIR.

YABANCI ÜLKENİN YEREL MAKAMLARINCA DÜZENLENEN EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM BELGESİ DÜZENLENDİĞİ ÜLKEDEKİ KONSOLOSLUĞUMUZ TARAFINDAN “İMZA VE MÜHÜR ………….. MAKAMA AİTTİR.” ŞEKLİNDE ASLI TASDİK EDİLEREK, KONSOLOSLUĞUMUZ VEYA YEMİNLİ TERCÜMANLAR TARAFINDAN YAPILMIŞ ÇEVİRİLERİYLE BİRLİKTE DOĞRUDAN İŞLEME ALINIR. TERCÜMELER YEMİNLİ TERCÜMANA YAPTIRILMIŞ İSE TERCÜME EDİLMİŞ BELGELERDE DE KONSOLOSLUĞUMUZUN İMZA VE MÜHÜR TASDİKİ BULUNMALIDIR.

EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM BELGESİ YABANCI ÜLKENİN YEREL MAKAMLARINCA DÜZENLENMİŞ İSE DÜZENLEYEN ÜLKENİN TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLİĞİNCE TASDİK EDİLMESİNDEN SONRA, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZCA BELGENİN ASLINA “BELGEDEKİ İMZA VE MÜHÜR ……………..KONSOLOSLUĞUNA/BÜYÜKELÇİLİĞİNE AİTTİR.” ŞEKLİNDE ŞERH VERİLMESİNİ TAKİBEN NOTER TASDİKLİ TÜRKÇE TERCÜMESİ İLE BİRLİKTE İŞLEME ALINIR.

 

EVLENDİRME DAİRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ :

Kurtuluş Mah. Fatih Cad. No:30 Belediye Düğün Salonu - Soma

TEL: 0236 613 24 55

e-mail: İsmailolcay.sen@soma.bel.tr

 

DÜĞÜN SALONLARI TAHSİS SORUMLUSU İLETİŞİM BİLGİLERİ :

TEL : 0236 613 24 55

(TELEFONLA SALON RANDEVUSU VERİLMEMEKTEDİR. SADECE MESAİ SAATLERİNDE TELEFONLA BOŞ GÜNLERİN TAKİBİ YAPILABİLİNİR)

BELEDİYE DÜĞÜN SALONU, KAYMAKAM GÜNDÜZ BEDER KÜLTÜR SARAYI, TURGUTALP KÜLTÜR MERKEZİ, CENKYERİ DÜĞÜN SALONU BELEDİYEMİZ TARAFINDAN TAHSİS EDİLMEKTEDİR.

... RESMİ MOBİL UYGULAMALARI İNDİREBİLİRSİNİZ
444 1 891 TÜM İSTEK, ŞİKAYET, SORUNLARINIZ İÇİN TALEP VE ÖNERİ BİLGİ EDİNME, ÖNERİ VE ŞİKAYET FORMU